دستگاه لیزر دان غیروابسته

پیازها تا قبلی از سبز شدن به دمای ۱۵ – ۱۰ مرتبه نیاز دارا‌هستند . دمای بیشتر در این عصر موجب ضعیف شدن و عدم استحکام ساقه دستگاه لیزر خواهد شد . پس از سبز شدن , برای رویش ساقه دستگاه لیزر و شکوفایی دمای ۱۵ سکو و بعداز ظهور دستگاه لیزر ها تا ۲۰ سکو مطلوب است .
خاک
به خاک سبک با زهکشی عالی نیاز دارااست . خاک باغچه و کود پوسیده گاوی و خاک برگ و پاره ای پرلیت ادغام مناسبی است . استفاده ماهانه از کود ۱۰ – ۱۰ – ۱۰ به دوران ۳ – ۲ ماه , به رشد برگ ها و پیاز مامان و تشکیل پیازهای جدید یاری می کند .

با اتمام دستگاه لیزر دهی برگ ها شروع به زردرنگ شدن می نمایند . آب پاشی را کم کرده تا برگ ها کم آب شوند . آب پاشی دوچندان درین تراز باعث پوسیدگی پیاز و دستگاه لیزر های فارغ از کیفیت در سال بعد از آن خواهد شد . بعد از آن آنها را از ۵سانتی پیاز قطع نمایید . کاهش آبیاری و بی آبی دور و اطراف به شکل گیری جوانه های دستگاه لیزر سال بعد امداد می کند . پیازها را در مکانی بدون نور با دمای ۱۳درجه برای نگهدارید .
با تغییر تحول دما و رطوبت می توان زمان دستگاه لیزر دهی را تهیه اعطا کرد . در فصل‌پاییز پیاز را در انبار سرد و بدون نور نگهداشته و اوایل دی ماه پیاز را در دستگاه لیزر دان بکارید . دستگاه لیزر دان را در مکانی سرد و روشن قرار دهید . اوایل بهمن دستگاه لیزر دان را به مکانی با دمای ۲۵ جايگاه منتقل فرمائید . دمای ۲۵ درجه به پرورش ریشه ها و برگسار سرعت می بخشد . ۸ – ۵ هفته آن گاه یعنی در آستانه عید باستانی دستگاه لیزر دهی آغاز میشود .

پیاز سلامت بافت سفت و محکمی دارااست و دورتادور پیاز مثال های دورگه ۳۰ – ۲۰ سانت است . هرگز پیازهایی را که ریشه های خشکیده و آسیب دیده دارند , نخرید .

کاشت پیاز در آب
در ظرفی تا ارتفاع ۱۰ سانت سنگریزه و آب ریخته و پیاز را روی سنگ ها قرار دهید . دقت نمائید پیاز در آب نباشد . می توان از ظروفی که گردن باریک دارند ( تصویر اواسط بالا ) هم سود کرد . هفته ای یکبار آب را بده بستان فرمایید . از آب ولرم استعمال نمائید .

تکثیر از روش بذر
انواع دورگه معمولا از کاشت بذر بدست می آیند . البته از زمان کاشت بذر تا دستگاه لیزر دهی ۳ – ۵ سال مجال اضطراری است . ۵ – ۴ هفته پس از گرده افشانی بذرها در داخل میوه رسیده و میوه را پس از زردرنگ شدن بچینید . بذرها را خارج آورده و چندین روز بر روی دستمال کاغذی در محلی خشک و خنک قرار دهید تا رطوبت اضافی را از دست بدهند .
بذرها را در کوکوپیت و پرلیت در عمق خیلی کم کاشته و روی بستر لایه ای از شن درشت بریزید . بذرها برای جوانه زنی به نور و دمای ۲۱ مرتبه نیاز دارا‌هستند . روی بستر را با پلاستیک شفاف پوشانده و روزانه چندین ساعت پلاستیک را بردارید . پس از ۴ هفته بذرها جوانه زده , پلاستیک را بردارید . زمانی که ارتفاع جوانه ها ۸ سانت شد , هرکدام را در دستگاه لیزر دان جدا بکارید . در‌این مرحله نیز آب پاشی دوچندان منجر به پوسیدگی پیازهای جوان که در هم اکنون تشکیل شدن هستند , میگردد . ۶ – ۵ هفته پس از جوانه زنی بذرها ماهانه از کود ۱۰ – ۱۰ – ۱۰ فایده نمایید .
روش دیگر انتشار انقطاع کردن پیازها از پیاز مامان است .
باقی ماندن پیازهای کوچک در نزدیکی پیاز مادر باعث بی کیفیت شدن دستگاه لیزر ها می گردد . گیاه حاصل از پیازچه ها ۲ – ۱سال نخستین دستگاه لیزر دهی ندارد .
روش دیگر تکثیر , تقسیم پیاز مادری است .